opona do roweru duro

Motocykliści lub kierowcy rozmaitego rodzaju samochodów doskonale wiedzą, że by zdołać weselić się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go adekwatnie przygotować. Dużo osób jednak nie użytkuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to poważny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pożąda uwagi swojego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie przeróżnych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, wskutek tego lista prac, jakie powinniśmy wykonać w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zadbać przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zanadto luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go poprawnie naciągnąć. Na domiar tego należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz stereotypowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć lub przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie chcemy przecież, by podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wobec tego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz kluczowych śrub konstrukcji roweru, a kiedy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Prócz tego należałoby sprawić szczegóły oświetlenia – chcemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To podstawowa lista czynności, które wypada zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie warto także rower szczegółowo umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie porządniej chroniony w czasie całego sezonu.